wtorek, 28 sierpnia 2018

Środki ochrony indywidualnej dla elektryka


Środki ochrony indywidualnej dla elektryka/ pracowników zagrożonych porażeniem prądem/ łukiem elektrycznym


W dzisiejszym wpisie zastanowimy się nad tym, w jakie środki ochrony osobistej powinien zostać wyposażony pracownik wykonujący prace w miejscach, gdzie występują zagrożenia elektryczne, a więc zagrożenie porażenie prądem bądź też porażenie łukiem.



Sprzęt ochrony osobistej elektryka


Zgodnie z polskimi przepisami pracownicy narażenie na zagrożenia elektryczne mają obowiązek stosować sprzęt PPE. Za dostarczenie tego sprzętu odpowiada pracodawca. Sprzęt PPE jest zaprojektowany i wykonany  w taki sposób, aby skutecznie chronić odpowiednie części ciała, a w szczególności głowę i korpus przed zagrożeniami wywołanymi wyładowaniem łukowym.  Każdorazowo przed zastosowaniem sprzętu PPE pracownik ma obowiązek dokonać jego oględzin w celu weryfikacji  jego stanu.

Jakie ubranie dla pracowników zagrożonych porażeniem prądem/ łukiem elektrycznym ?


Należy pamiętać, że zabronione jest stosowanie wszelkich ubrań ze sztucznych materiałów, jeżeli nie zostały one specjalnie zaprojektowane i wykonane w celach ochronnych. Spodnie i koszule powinny być bawełniane - w żadnym wypadku z tworzyw sztucznych, które podatne są na wysoką temperaturę, a w momencie kiedy zaczynają się palić, topią się, przylegając do skóry.

Kolejnym wymogiem jest stosowanie w trakcie wykonywania prac pod napięciem koszuli z długim rękawem. Krótki rękaw to odsłonięcie znacznej powierzchni rąk, które pozostają wówczas  bez osłony.

Należy pamiętać, że ubrania ognioodporne nie są niepalne.  Jaka jest zatem zasada ich działania? Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury powstałej podczas wyładowania może dojść do zapalenia ubrania ognioodpornego, ale po ok. 2 sekundach płomień na takim ubraniu powinien wygasnąć samoczynnie po odcięciu ubrania od źródła energii. Ubranie PPE chronię skórę przed przedostaniem się ciepła, a więc przed oparzeniami co najmniej drugiego stopnia.

Oznakowanie ubrań ochronnych


Każde ubranie ochronne powinno zawierać kilka podstawowych informacji:

- energia zdarzenia, na którą zaprojektowano ubranie;

- informacja, czy ubranie spełnia wymagania ASTM F1506;

- dane producenta;

- instrukcję obsługi;

- kod systemu identyfikacji;

- rozmiar.  

Szkolenia bhp


Więcej wskazówek na temat bezpiecznej pracy osób zatrudnionych na stanowiskach związanych z zagrożeniami  elektrycznymi  nasi Inspektorzy bhp przekazują na szkoleniach okresowych bhp. Program przeprowadzanych  szkoleń bhp zawsze  dostosowujemy do konkretnych stanowisk pracy, tak aby zoptymalizować efektywność i atrakcyjność prowadzonych zajęć. Szkolenia bhp organizujemy dla naszych klientów na terenie całej Polski, gwarantując terminowość i konkurencyjne ceny.

Więcej szczegółów naszej oferty szkoleniowej bhp znajduje się na stronie  Zapraszamy.  


9 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Skorzystałem z oferty www.carrentpartner.pl i jestem bardzo zadowolony. Szczerze polecam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja chyba bym nie mógł pracować z prądem, gdyż moim zdaniem jest to praca bardzo niebezpieczna. Jak dla mnie również świetną sprawą jest przede wszystkim oferta na tańszy prąd z https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/ z której oczywiście skorzystałem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Interesuje się tu ktoś z czytelników bloga spawaniem albo zajmuje sie tym zawodowo? Szukam aktualnie do domowego garazu i wstępnie interesuje mnie ten model spawarki https://migomat.com.pl/migomat-spawarki-mig-mag/migomat-sherman-mig-200m.html

    OdpowiedzUsuń
  5. Faktycznie samo zadbanie o bezpieczeństwo przy pracy z prądem jest niezwykle ważne. Ja muszę przyznać, że właśnie dlatego za każdym razem wzywam elektryków http://www.elektryk-krakow.pl/ gdyż wiem, że na nich mogę na pewno liczyć.

    OdpowiedzUsuń
  6. Poniekąd takie sprawy są bardzo ważne i ja również jestem zdania, że fajnie jest na pewno wiedzieć jak najwięcej o tych kwestiach. Od razu ja chciałabym każdemu polecić bardzo fajny blog https://elektryk-wroclaw.pl/blog/ z którego ja sama sporo dowiedziałam się o elektryczności.

    OdpowiedzUsuń
  7. Oczywiście ja na pewno samodzielnie nie zabieram się do napraw elektrycznych i chcę jeszcze powiedzieć, że także bardzo istotnym jest to aby wiedzieć komu takie prace zlecić. Uważam, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z elektrykiem https://elektrycy.warszawa.pl/ gdyż on się na tym na pewno zna.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawy artykuł, człowiek nawet nie spodziewa się jak niebezpieczna praca jest elektryka. A swoją drogą, to jestem ciekawa od jakiego dostawcy pobieracie energię. Mnie interesuje tańszy prąd i zastanawiam się nad tym czy jest jakaś opcja na zniwelowanie kosztów.

    OdpowiedzUsuń