niedziela, 19 sierpnia 2018

Zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym - bhp


Zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym - bhp

Dziś omówimy jeden z podstawowych tematów poruszanych podczas szkoleń okresowych bhp, a mianowicie zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym.  Zastanowimy się nad tym, jak dochodzi do porażenia prądem elektrycznym, jak uniknąć porażenia oraz jak udzielić pierwszej pomocy osobie porażonej prądem elektrycznym.




Jak dochodzi do porażenia prądem elektrycznym?

Przyczyn porażeń prądem elektrycznym jest wiele. Do podstawowych należy zaliczyć nieostrożność, lekkomyślność, lekceważenie przepisów bhp,  niezaznajomienie się z instrukcją danego urządzenia czy też nieodpowiednią konserwację sprzętu. Często przyczyną porażenia prądem jest zwykła ludzka pomyłka.

Jakie są skutki porażenia prądem elektrycznym?

Porażenie prądem elektrycznym pociąga za sobą wiele poważnych konsekwencji. Działanie pośrednie prądu elektrycznego, a więc bez przepływu prądu przez ciało człowieka, może skutkować takimi urazami, jak oparzenia ciała (np. na skutek zwarcia elektrycznego bądź dotknięcia nagrzanych elementów), uszkodzenia wzroku spowodowane dużą jaskrawością łuku elektrycznego, uszkodzenia mechaniczne ciała wiążące się np. z upadkiem z wysokości. Przepływ prądu elektrycznego przez ciało ludzkie (tzw. prądu rażeniowego) może spowodować takie dolegliwości jak kurcze mięśni, zaburzenia oddechu i krążenia krwi, migotanie komór sercowych czy oparzenia skóry i wewnętrznych części ciała.

Jak uniknąć porażenia prądem elektrycznym?

W celu uniknięcia porażenia prądem elektrycznym należy zastosować szereg środków ochrony przeciwporażeniowej. Przede wszystkim należy zadbać o zastosowanie ochrony przed dotykiem bezpośrednim (a więc stosowanie odpowiednich obudów i osłon) oraz ochrony przed dotykiem pośrednim (jak chociażby samoczynne wyłączenie zasilania). Należy również stosować wysokoczułe urządzenia ochronne różnicowoprądowe oraz wprowadzić odpowiednią organizację pracy przy urządzeniach elektrycznych.

Jak już wspomnieliśmy, jedną z przyczyn porażeń prądem   jest nieznajomość instrukcji danego urządzenia. Aby więc zapobiec tego typu przypadkom, każdy pracownik ma bezwzględny obowiązek zapoznania się i przestrzegania instrukcji urządzenia oraz zaleceń DTR.

Kolejnym działaniem prewencyjnym powinno być zadbanie o odpowiednią konserwację sprzętu elektrycznego i oświetleniowego. Czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane tylko i wyłączeni przez wykwalifikowanych pracowników, posiadających uprawnienia SEP. Wszyscy pracownicy powinni zaś wszelkie nieprawidłowości w działaniu urządzeń czy instalacji elektrycznej bezzwłocznie zgłaszać uprawnionemu pracownikowi.

Jak ratować porażonego prądem elektrycznym?

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać udzielając pierwszej pomocy osobie porażonej prądem, jest w pierwszej kolejności odłączenie porażonego od źródła prądu. Zanim tego nie zrobimy, pod żadnym pozorem nie wolno nam dotykać poszkodowanego. Źródło prądu należy odłączyć, używając przedmiotu, który nie przewodzi prądu (drewno, guma).

Następnie należy sprawdzić stan poszkodowanego -sprawdzamy czy dana osoba jest przytomna oraz czy oddycha. Należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe (jeśli jest taka możliwość, można zlecić to osobie trzeciej) i jeśli poszkodowany nie oddycha - przystąpić do reanimacji. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej. Należy pamiętać, aby do momentu przybycia pogotowia ratunkowego nie zostawiać poszkodowanego samego.

Szkolenia bhp wstępne i okresowe

Właścicieli firm zachęcamy do skorzystania z naszej oferty szkoleń bhp - wstępnych i okresowych dla pracowników i pracodawców. Szkolenia prowadzą doświadczeni Inspektorzy bhp, którzy dostosowują program szkolenia do konkretnych stanowisk pracy. Wysoki poziom merytoryczny zajęć to gwarancja zwiększenia bezpieczeństwa pracy w Państwa firmie. Po szczegóły dotyczące oferty szkoleniowej zapraszamy na stronę internetową https://awans-bhp.pl/szkolenia-bhp// .


6 komentarzy:

  1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety czasami takie rzeczy się zdarzają dlatego tak ważnym jest aby mieć bezpieczną instalację elektryczną. Ja również lubię płacić mało za prąd i w końcu mi się to udało. Dzięki ofercie od https://poprostuenergia.pl/prad-dla-domu/ w końcu przychodzą o wiele niższe rachunki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie sama praca z prądem jest bardzo ważną kwestią i moim zdaniem należy robić wszystko aby było bezpiecznie. Ja już od pewnego czasu mam u siebie instalację fotowoltaiczną. Fajnie, że firma http://inovativ.pl/ na początku wyjaśniła mi co będzie dla mnie najlepsze i tak jest,

    OdpowiedzUsuń
  4. W kwestii BHP na pewno będziecie również mieli pierwszą pomoc. Dodatkowy poradnik na ten temat znajdziecie pod adresem www https://jogalifestyle.com/pierwsza-pomoc-w-kazdym-przypadku-zaslabniecia-obrazenia-podtopienia-porazenie-pradem-aed/. Nie chcę Was pouczać, ale jeśli można komuś pomóc, to dlaczego by się nie a to nie zdecydować?

    OdpowiedzUsuń
  5. Właśnie dlatego ja sama boję się wszelkich prac elektrycznych i chcę aby instalacja w moim domu działała właściwie. Jak coś to zawsze mogę wezwać elektryka z https://elektryk-wroclaw.pl/pomiary-elektryczne/ aby wykonał niezbędne pomiary.

    OdpowiedzUsuń
  6. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez dostępu do niezawodnych usług elektrycznych. Ważne jest, aby wybierać profesjonalistów, którzy nie tylko szybko, ale i bezpiecznie rozwiążą każdy problem. Strona https://elektrycy.warszawa.pl/ oferuje szeroki zakres usług, od napraw po instalacje elektryczne, co jest kluczowe dla każdego gospodarstwa domowego i firmy. Korzystanie z usług doświadczonych elektryków zapewnia spokój ducha i gwarancję bezpieczeństwa.

    OdpowiedzUsuń