poniedziałek, 6 marca 2017

Odpowiedzialność porządkowa pracownika

Odpowiedzialność porządkowa pracownika


Tak jak pracodawca ponosi odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, tak samo pracownik ponosi odpowiedzialność za niewywiązywanie się należycie ze swoich obowiązków. Zgodnie z  art. 108 k.p. ponosi on odpowiedzialność porządkową. Czym jest odpowiedzialność porządkowa pracownika? Poniżej jej najważniejsze zasady.
Należy pamiętać, że pracodawca w stosunku do pracownika może w pewnych sytuacjach stosować karę upomnienia lub karę nagany. O jakich sytuacjach mowa? O takich, w których pracownik nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy bądź usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Kiedy pracodawca może zastosować karę pieniężną? Są trzy takie przypadki:
  •   pracownik nie przestrzegał przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych,
  •  pracownik opuścił pracę bez usprawiedliwienia,
  •  pracownik przyszedł do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy
 Co ważne, kara pieniężna za jedno przekroczenie nie może być wyższa niż jednodniowe wynagrodzenie pracownika, a łączne kary pieniężne nie mogą przekraczać dziesiątej części wynagrodzenia miesięcznego przypadającego pracownikowi do wypłaty. Należy pamiętać, że kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od momentu, kiedy pracodawca dowie się o naruszeniu przepisów bhp i po upływie 3 miesięcy od momentu, kiedy pracownik dopuścił się tego naruszenia. Zanim jednak pracodawca wymierzy karę, musi wysłuchać on pracownika.

Pracodawca, w momencie wymierzania kary, powinien wziąć pod uwagę trzy aspekty:
- rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych,
- stopień winy pracownika
- oraz jego dotychczasowy stosunek do pracy.

Pracownik otrzymuje karę - i co dalej?  Może on w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O tym, czy sprzeciw ten zostanie uwzględniony czy nie decyduje pracodawca. Ten ostatni musi jednak najpierw zapoznać się ze stanowiskiem organizacji związkowej, która reprezentuje pracownika. Pamiętajmy, że jeżeli sprzeciw  w ciągu 14 dni od daty wniesienia nie zostanie odrzucony, automatycznie zostaje on uwzględniony. Na tym jednak nie koniec  - w przypadku odrzucenia sprzeciwu, pracownik może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.
Odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi
W pewnych sytuacjach pracownik ponosi pełną odpowiedzialności za powstałe szkody. Za szkodę powstałą w powierzonym mu (z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się) mieniu pracownik odpowiada w pełnej wysokości, jeśli szkoda ta dotyczy:

• pieniędzy, papierów wartościowych,  kosztowności,
• narzędzi i instrumentów lub podobnych przedmiotów, a także środków ochrony indywidualnej oraz odzieży  i obuwia ochronnego. 
 Pamiętajmy jednak, że pracownik nie poniesie odpowiedzialności, jeśli wykaże, że zaistniała  szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych.

 Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy

Pracownik może również wyrządzić pracodawcy szkodę na skutek nie wykonania bądź nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych. Wówczas  odpowiada on zgodnie z regulacjami zawartymi w  kodeksie pracy. Aby jednak do tego doszło i pracownik poniósł odpowiedzialność za swoje czyny, musi wystąpić związek przyczynowy między  działaniem lub zaniechaniem pracownika a wyrządzoną szkodą.  Jeśli taki związek występuje, wówczas pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę. Należy zaznaczyć, że odszkodowanie nie może jednak przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Co ważne, w ten sposób ustalana jest wysokość odszkodowania, gdy szkoda została wyrządzona z winy nieumyślnej. Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.

2 komentarze:

  1. No tak, ktoś nie założy kasku, a potem chce pracodawcę pozywać, jak coś się stanie... Znam takie przypadki.

    OdpowiedzUsuń