niedziela, 14 października 2018

Wypadek przy pracy - procedura postępowania

Wypadek przy  pracy - procedura postępowania


Zarówno pracownicy, którzy są świadkami wypadku przy pracy, jak i sam pracodawca w momencie wystąpienia tego zdarzenia powinni postępować zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami. 

Zgłoszenie wypadku - obowiązek każdego pracownika

Każdy pracownik, który jest świadkiem wypadku ma przede wszystkim obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanemu. W dalszej kolejności powinien zawiadomić on  o zaistniałym wypadku przełożonego oraz ostrzec swoich współpracowników. Należy podkreślić, że obowiązek zgłoszenia wypadku przy pracy ma każdy pracownik, który zauważył takie zdarzenie. Zgłoszenie należy przekazać przełożonemu osoby poszkodowanej w formie pisemnej, zawierającej dodatkowo dane kontaktowe osoby zgłaszającej wypadek.

Jeżeli stan osoby poszkodowanej na to pozwala, osoba ta  powinna bezzwłocznie  sama zawiadomić o zaistniałym wypadku swojego pracodawcą.


Obowiązki pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy

Do podstawowych obowiązków pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy jest zabezpieczenie miejsca wypadku oraz zadbanie o udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym.  Na barkach pracodawcy spoczywa również obowiązek zawiadomienia inspektora pracy oraz prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy, jak również o każdym wypadku, który spowodował wymienione skutki, a który miał związek z pracą i może zostać uznany za wypadek przy pracy. 

Dalszy etap postępowania powypadkowego obejmuje ustalenie okoliczności oraz przyczyn wystąpienia wypadku oraz opracowanie stosownej dokumentacji. W tym celu pracodawca powinien powołać zespół powypadkowy, którego zadaniem jest zbadanie okoliczności, przyczyn oraz związku lub braku związku  wypadku z wykonywaną pracą.

Praca zespołu powypadkowego

Do zadań zespołu powypadkowego należy w pierwszej kolejności sprawdzenie miejsca wypadku, stanu maszyn i urządzeń oraz warunków pracy. Członkowie zespołu powinni wykonać odpowiednie szkice bądź fotografie miejsca wypadku. W ramach zbierania niezbędnych informacji, zespół powypadkowy powinien wysłuchać poszkodowanego oraz świadków wypadku, poprosić o opinię lekarza oraz dokonać prawnej oceny wypadku.

Dokumentacja powypadkowa powinna zostać sporządzona nie później niż 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Dokumentacja składa się z protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub karty wypadku - w przypadku osoby świadczącej pracę na podstawie innej niż stosunek pracy.

Zanim protokół powypadkowy zostanie zatwierdzony przez pracodawcę,  należy zapoznać z jego treścią osobę poszkodowaną  bądź też rodzinę zmarłego pracownika -  mają oni prawo zgłoszenia zastrzeżeń do treści zawartych w dokumentacji powypadkowej.

 W ciągu pięciu dni od dnia sporządzenia protokół powypadkowy musi zostać zatwierdzony przez pracodawcę, a następnie przekazany poszkodowanemu lub jego rodzinie. Poszkodowany lub w przypadku wypadku śmiertelnego - jego rodzina mają prawo w ciągu 14 dni zgłosić do Sądu Pracy zastrzeżenia dotyczące treści protokołu.

Pamiętajmy, że w razie wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych protokół powypadkowy należy również przekazać Państwowej Inspekcji Pracy i prokuraturze.


Szkolenia bhp dla firm

Wszystkich pracodawców, którzy chcą nie tylko dopilnować realizacji obowiązku przeprowadzania szkoleń bhp okresowych pracowników, ale także, a może przede wszystkim chcą zadbać o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa w swoim zakładzie pracy, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty szkoleń bhp dla pracowników i pracodawców. Szkolenia bhp dopasowane są do konkretnych stanowisk pracy. Szkolenia organizujemy dla klientów na ternie całej Polski. Gwarantujemy doskonałą kadrę szkoleniową, składającą się z doświadczonych Inspektorów bhp oraz konkurencyjne ceny i atrakcyjne pakiety szkoleniowe dla firm.  Szczegóły naszej oferty pod linkiem.



Zapraszamy!

8 komentarzy:

  1. Zajmuje się na co dzień wypadkami przy pracy i muszę przyznać, że większość z nich wcale nie wynika z zaniedbań po stronie pracodawcy. Często jest to brak wyobraźni ze strony pracowników i nie stosowanie się do istniejących procedur. Choć ostatnio kojarzę wypadek na magazynie, gdzie regał przygniótł pracownika. Dopiero po wypadku zakład zdecydował się na antresole magazynowe.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Akurat takiego wypadku raczej nie życzy się nikomu i muszę powiedzieć, że jak dla mnie jest to dość ważne aby posiadać dobre ubezpieczenie. Nawet jak czytałem na stronie https://kioskpolis.pl/indeksacja-skladki-ubezpieczen/ to już teraz wiem czym jest indeksacja składki ubezpieczenia.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety takie sytuacje się zdarzają i właśnie dlatego tak ważne jest aby zawsze pracować w bezpiecznych warunkach. Ja od jakiegoś czasu u siebie na stanowisku pracy korzystam z niezawodnych specjalistycznych rękawic ochronnych https://znaki-bhp.pl/ochrona-rak/rekawice-ochronne-specjalistyczne i wiem, że to jest właściwy wybór.

    OdpowiedzUsuń
  5. Lepiej żeby do wypadku nie doszło, po to właśnie umieszcza się znaki elektryczne czy ppoż, aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa

    OdpowiedzUsuń
  6. Pierwsza pomoc przedmedyczna to zbiór działań, które mogą być podjęte przez osoby nieposiadające specjalistycznego wykształcenia medycznego w celu udzielenia natychmiastowej pomocy w nagłych wypadkach lub sytuacjach medycznych. Należy pamiętać o podstawowych zasadach takich jak sprawdzenie oddechu i krążenia, utrzymanie drożności dróg oddechowych, zatrzymanie krwawienia oraz unieruchomienie ewentualnych urazów. Pierwsza pomoc przedmedyczna ma na celu zapewnienie tymczasowej pomocy, zanim dotrze profesjonalny personel medyczny. Dlatego warto zdobyć wiedzę na ten temat, aby móc skutecznie reagować w nagłych sytuacjach.

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co zrobić, gdy twój samochód niespodziewanie odmówi posłuszeństwa na drodze? Rozwiązaniem jest usługa pomocy drogowej. Firma https://holowanie.i-poznan.pl/ oferuje profesjonalne usługi holowania i pomocy drogowej na terenie Poznania i okolic. Zespół doświadczonych mechaników jest dostępny 24/7, aby pomóc Ci w każdej sytuacji. Niezależnie od problemu, zawsze możesz liczyć na szybką i skuteczną pomoc.

    OdpowiedzUsuń