wtorek, 9 stycznia 2018

Uraz kręgosłupa - pierwsza pomoc przedmedyczna

Uraz kręgosłupa - pierwsza pomoc przedmedyczna
Wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej może okazać się niezbędna w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Posiadanie podstawowych wiadomości i umiejętności z tego zakresu pomoże podjąć stosowne i niezbędne kroki, jak również opanować nerwy - w nagłych wypadkach zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku często bywa decydujące.

Dziś kilka wskazówek dotyczących postępowania w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa. Do urazu tego typu może dojść między innymi w wyniku upadku z wysokości, wypadku komunikacyjnego czy uderzenia w głowę. 

O tym, że mamy do czynienia z urazem kręgosłupa mogą wskazywać liczne objawy, w tym:
·         osłabienie;
·         drętwienie i zaburzenia czucia w kończyczanach;
·         niedowład kończyn;
·         trudności w wykonaniu ruchu ręką lub nogą;
·         ból szyi i pleców;
·         zaburzenia oddychania.
Jeśli podejrzewamy, że dana osoba może mieć uraz kręgosłupa, musimy podjąć następujące działania:

Ø  sprawdzić, czy poszkodowany zachował świadomość;
Ø  sprawdzić oddech poszkodowanego;
Ø  wezwać pogotowie -  o tym, jak prawidłowo powinien wyglądać meldunek we wcześniejszym wpisie - Zasady udzielania pierwszej pomocy

Pamiętajmy, że jeśli poszkodowany jest przytomny i oddycha, nie możemy go przenosić - pozostawiamy go w pozycji zastanej do czasu przyjazdu pogotowia!

Jak jeszcze możemy pomóc osobie poszkodowanej? Powinniśmy unieruchomić głowę, szyję i tułów poszkodowanego - zapewnienie stabilizacji ciała  na tym etapie jest bardzo ważne. Cały czas kontrolujmy oddech, tętno oraz świadomość poszkodowanego. W celu utrzymania drożności dróg oddechowych powinniśmy wysunąć żuchwę poszkodowanego, pamiętając by nie odginać głowy do tyłu. Cały czas musimy również dbać o komfort psychiczny poszkodowanego. 

W momencie, kiedy poszkodowany straci przytomność i oddech nie możemy zwlekać i musimy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pomimo podejrzenia urazu kręgosłupa musimy ostrożnie przełożyć poszkodowanego w pozycję neutralną, a więc tak, aby głowa znajdowała się w jednej osi z szyją i tułowiem (jeśli to możliwe korzystając z pomocy innych osób).

Wykonując resuscytację należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Mostek uciskamy na głębokość 5 cm, z częstotliwością 100 na minutę. Po wykonaniu 30 uciśnięć wykonujemy 2 oddechy ratownicze. W przypadku braku zabezpieczenia na twarzy (maski) możemy ograniczyć się do wykonywania masażu serca (bez sztucznego oddychania) - wykonujemy wówczas same uciśnięcia klatki piersiowej - poszkodowany ma większe szanse na przeżycie, niż gdybyśmy zaniechali jakichkolwiek działań.

Więcej na temat udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach w kolejnych wpisach. A wszystkich zainteresowanych zdobyciem niezbędnej wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej, w tym pracowników wyznaczonych przez pracodawcę jako osoby mające udzielać pierwszej pomocy w zakładzie pracy, zapraszamy na nasze kursy pierwszej pomocy. Wszystkie szczegóły dotyczące kursu znajdują się na stronie .
Zapraszamy.



4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Trudno powiedzieć, dlaczego kręgosłup boli, jeśli żaden lekarz nie zdiagnozował tego problemu. Moim zdaniem przede wszystkim musisz udać się na konsultację. Ze swojej strony mogę polecić Wam Carolina Medical Center Dzięki nim na pewno zapomnicie o przeszkadzającym bólu pleców.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie ma to jak uczenie się ważnych rzeczy. Ja do pakietu pierwszej pomocy dorzuciłabym możliwość posługiwania się czymś takim https://lifevac.pl/ . Taka ssawka może pomóc. Dzięki niej uratujemy osobę krztuszącą się. To na pewno ważne.

    OdpowiedzUsuń