wtorek, 9 stycznia 2018

Uraz kręgosłupa - pierwsza pomoc przedmedyczna

Uraz kręgosłupa - pierwsza pomoc przedmedyczna
Wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej może okazać się niezbędna w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Posiadanie podstawowych wiadomości i umiejętności z tego zakresu pomoże podjąć stosowne i niezbędne kroki, jak również opanować nerwy - w nagłych wypadkach zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku często bywa decydujące.


Dziś kilka wskazówek dotyczących postępowania w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa. Do urazu tego typu może dojść między innymi w wyniku upadku z wysokości, wypadku komunikacyjnego czy uderzenia w głowę. 

O tym, że mamy do czynienia z urazem kręgosłupa mogą wskazywać liczne objawy, w tym:
·         osłabienie;
·         drętwienie i zaburzenia czucia w kończyczanach;
·         niedowład kończyn;
·         trudności w wykonaniu ruchu ręką lub nogą;
·         ból szyi i pleców;
·         zaburzenia oddychania.
Jeśli podejrzewamy, że dana osoba może mieć uraz kręgosłupa, musimy podjąć następujące działania:

Ø  sprawdzić, czy poszkodowany zachował świadomość;
Ø  sprawdzić oddech poszkodowanego;
Ø  wezwać pogotowie -  o tym, jak prawidłowo powinien wyglądać meldunek we wcześniejszym wpisie - Zasady udzielania pierwszej pomocy

Pamiętajmy, że jeśli poszkodowany jest przytomny i oddycha, nie możemy go przenosić - pozostawiamy go w pozycji zastanej do czasu przyjazdu pogotowia!

Jak jeszcze możemy pomóc osobie poszkodowanej? Powinniśmy unieruchomić głowę, szyję i tułów poszkodowanego - zapewnienie stabilizacji ciała  na tym etapie jest bardzo ważne. Cały czas kontrolujmy oddech, tętno oraz świadomość poszkodowanego. W celu utrzymania drożności dróg oddechowych powinniśmy wysunąć żuchwę poszkodowanego, pamiętając by nie odginać głowy do tyłu. Cały czas musimy również dbać o komfort psychiczny poszkodowanego. 

W momencie, kiedy poszkodowany straci przytomność i oddech nie możemy zwlekać i musimy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pomimo podejrzenia urazu kręgosłupa musimy ostrożnie przełożyć poszkodowanego w pozycję neutralną, a więc tak, aby głowa znajdowała się w jednej osi z szyją i tułowiem (jeśli to możliwe korzystając z pomocy innych osób).

Wykonując resuscytację należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Mostek uciskamy na głębokość 5 cm, z częstotliwością 100 na minutę. Po wykonaniu 30 uciśnięć wykonujemy 2 oddechy ratownicze. W przypadku braku zabezpieczenia na twarzy (maski) możemy ograniczyć się do wykonywania masażu serca (bez sztucznego oddychania) - wykonujemy wówczas same uciśnięcia klatki piersiowej - poszkodowany ma większe szanse na przeżycie, niż gdybyśmy zaniechali jakichkolwiek działań.

Więcej na temat udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach w kolejnych wpisach. A wszystkich zainteresowanych zdobyciem niezbędnej wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej, w tym pracowników wyznaczonych przez pracodawcę jako osoby mające udzielać pierwszej pomocy w zakładzie pracy, zapraszamy na nasze kursy pierwszej pomocy. Wszystkie szczegóły dotyczące kursu znajdują się na stronie .
Zapraszamy.1 komentarz: