wtorek, 9 stycznia 2018

Uraz kręgosłupa - pierwsza pomoc przedmedyczna

Uraz kręgosłupa - pierwsza pomoc przedmedyczna
Wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej może okazać się niezbędna w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Posiadanie podstawowych wiadomości i umiejętności z tego zakresu pomoże podjąć stosowne i niezbędne kroki, jak również opanować nerwy - w nagłych wypadkach zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku często bywa decydujące.


Dziś kilka wskazówek dotyczących postępowania w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa. Do urazu tego typu może dojść w wyniku upadku z wysokości, wypadku komunikacyjnego czy uderzenia w głowę. Podstawowymi objawami wskazującymi na możliwość urazu kręgosłupa są między innymi:
·         osłabienie;
·         drętwienie i zaburzenia czucia w kończyczanach;
·         niedowład kończyn;
·         trudności w wykonaniu ruchu ręką/ nogą;
·         ból szyi i pleców;
·         zaburzenia oddychania.
W sytuacji podejrzenia urazu kręgosłupa należy :
Ø  sprawdzić, czy poszkodowany zachował świadomość;
Ø  sprawdzić oddech poszkodowanego;
Ø  wezwać pogotowie -  o tym, jak prawidłowo powinien wyglądać meldunek we wcześniejszym wpisie - Zasady udzielania pierwszej pomocy

Jeśli poszkodowany jest przytomny i oddycha, nie należy go przenosić - pozostawiamy go w pozycji zastanej do czasu przyjazdu pogotowia!

Ø  unieruchomić głowę, szyję i tułów - zapewnić stabilizację ciała poszkodowanego;
Ø  zapewnić komfort psychiczny;
Ø  kontrolować oddech, tętno i świadomość poszkodowanego;
Ø  utrzymywać drożność dróg oddechowych - należy wysunąć żuchwę poszkodowanego, ale nie wolno odginać głowy do tyłu;
Ø  w przypadku utraty przytomności i oddechu należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej - w tym celu należy ostrożnie przełożyć poszkodowanego w pozycję neutralną - głowa w jednej osi z szyją i tułowiem (jeśli to możliwe korzystając z pomocy innych osób).

Pamiętaj - uciskaj mostek na głębokość 5 cm, z częstotliwością 100 na minutę. Po wykonaniu 30 uciśnięć wykonaj 2 oddechy ratownicze. W przypadku braku zabezpieczenia na twarzy (maski) możemy wykonywać masaż serca bez wykonywania sztucznego oddychania - wykonujemy wówczas same uciśnięcia klatki piersiowej - poszkodowany ma większe szanse na przeżycie, niż gdybyśmy zaniechali jakichkolwiek działań.

Więcej na temat udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach w kolejnych wpisach. A wszystkich zainteresowanych zdobyciem niezbędnej wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej, w tym pracowników wyznaczonych przez pracodawcę jako osoby mające udzielać pierwszej pomocy w zakładzie pracy, zapraszamy na nasze kursy pierwszej pomocy. Wszystkie szczegóły dotyczące kursu znajdują się na stronie .
Zapraszamy.1 komentarz:

  1. Warto skorzystać z usług Quality Guide (www.qualityguide.pl) - to firma, która oferuje szkolenie z naprawdę szerokiego zakresu obejmującego m.in. zasady BHP.

    OdpowiedzUsuń