poniedziałek, 13 sierpnia 2018

Praca na wysokości - zasady bhp


Praca na wysokości - zasady bhp


Wiele prac związanych z produkcją, magazynowaniem, transportem, pielęgnacją zieleni, prac budowlanych, montażowych czy remontowych kwalifikuje się do tzw. prac na wysokości. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. pod pojęciem "pracy na wysokości" należy rozumieć pracę wykonywaną na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Należy pamiętać, że prace na wysokości należą do prac szczególnie niebezpiecznych, a upadek z wysokości jest częstą przyczyną wypadków, w tym wypadków śmiertelnych.  

 


Praca na wysokości - regulacje prawne


Zasady pracy na wysokości określają:

·         Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. (Dz. U. z 2003 r., Nr 169, poz. 1650);

·         Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. 2003, Nr 47, poz. 401) - rozporządzenie określa warunki przygotowania i prowadzenia robót budowlanych oraz pracy na wysokości;


Ogólne zasady bhp pracy na wysokości

Prace na rusztowaniach, podestach roboczych, drabinach


Zgodnie ze wspomnianymi wyżej rozporządzeniami prace na wysokości należy przeprowadzać z zachowaniem kilku podstawowych zasad bhp. Postanowiliśmy stworzyć krótką listę zaleceń -  pozwoli ona uporządkować niezbędną wiedzę i  wyrobić nawyki niezbędne podczas prowadzenia prac na wysokości.

Organizując i wykonując  prace na wysokości pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

·         Na powierzchniach wzniesionych na wysokości powyżej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, na których w związku z wykonywaną pracą mogą przebywać pracownicy, lub służących jako przejścia, powinny być zainstalowane balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15m. Pomiędzy poręczą i krawężnikiem powinna być umieszczona w połowie wysokości poprzeczka, a jeśli takiej nie ma przestrzeń ta powinna być wypełniona w sposób zapobiegający wypadnięciu osób. (§106 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm.);

·         Pracy na wysokości nie wolno rozpoczynać bez dokładnego jej zaplanowania - co więcej,  należy zapewnić właściwy nadzór wykonywania tego typu pracy.

·         Należy używać wyłącznie sprawnego sprzętu ochronnego dostosowanego do specyfiki pracy na wysokości . Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy pracownicy potrafią we właściwy sposób posługiwać się przydzielonym im sprzętem ochronnym.

·         Jeśli dany rodzaj pracy na wysokości można wykonać przy użyciu takich urządzeń jak chociażby podesty, schodki przystawne, należy rezygnować z użycia drabin.

·         Prace na wysokości należy zorganizować tak, aby nie wiązały się z koniecznością wychylania się pracownika poza poręcz balustrady czy obrys urządzenia, na którym się znajduje.

·         Osoby pracujące przy montażu i demontażu rusztowań i ruchomych podestów roboczych muszą posiadać odpowiednie uprawnienia.

·         Użytkowanie rusztowania możliwe jest jedynie po dokonaniu odbioru przez kierownika budowy bądź inną uprawnioną do tego osobę. Odbiór rusztowania musi zostać potwierdzony w dzienniku budowy lub w protokole odbioru technicznego.

·         Rusztowania należy ustawiać na podłożu ustabilizowanym i wyprofilowanym, ze spadkiem umożliwiającym odpływ wód opadowych. Liczba i rozmieszczenie zakotwień rusztowania, jak również wielkość siły kotwiącej powinny zostać określone w projekcie rusztowania bądź też w dokumentacji producenta.

·         Rusztowania i podesty powinny być każdorazowo sprawdzane przez uprawnioną do tego osobę po silnym wietrze, opadach, przerwach w pracy dłuższych niż 10 dni oraz przechodzić przegląd okresowy nie rzadziej niż raz w miesiącu.




·         Należy pamiętać, że zarówno na rusztowaniu, jak i na ruchomym podeście roboczym musi być umieszczona tablica informacyjna zwierająca takie dane jak: wykonawca montażu rusztowania/ ruchomego podestu roboczego (z podaniem imienia i nazwiska), dopuszczalne obciążenia rusztowania/ pomostów/ podestu.

·         Przemieszczane w poziomie stanowisko pracy powinno mieć zapewnione mocowanie końcówki linki bezpieczeństwa do pomocniczej liny ochronnej lub prowadnicy poziomej, zamocowanej na wysokości ok. 1,5 m, wzdłuż zewnętrznej strony krawędzi przejścia (§ 138 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych)

·         W przypadku przemieszczania stanowiska pracy w pionie, linka bezpieczeństwa szelek bezpieczeństwa powinna być zamocowana do prowadnicy pionowej za pomocą urządzenia samohamującego. (§ 139 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych)

·         Osoby, które korzystają z urządzeń krzesełkowych, drabin linowych czy ruchomych podestów roboczych powinny być dodatkowo zabezpieczone przed upadkiem z wysokości za pomocą prowadnicy pionowej, zamocowanej niezależnie od lin nośnych drabiny, krzesełka lub podestu (§ 142 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych)

·         Przy użytkowaniu drabin przenośnych należy pamiętać, że drabina przystawna powinna wystawać ponad powierzchnię, na którą prowadzi 1 m, a kąt jej nachylenia powinien wynosić 75°.


Szkolenia bhp wstępne i okresowe/ usługi bhp dla firm/ opieka bhp na placu budowy

Firmy szukające wsparcia specjalistów w dziedzinie bhp zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usługowo-szkoleniową. Przeprowadzamy szkolenia bhp okresowe i wstępne pracowników i pracodawców (szczegóły pod linkiem).
Naszym klientom oferujemy również kompleksową opiekę bhp nad firmami oraz na placach budowy (link).

Naszą kadrę stanowią doświadczeni Inspektorzy BHP, Instruktorzy szkoleń UDT, operatorzy i konserwatorzy urządzeń technicznych. Zapewniamy sprawną i terminową realizację usług, pełen profesjonalizm i satysfakcję z naszych działań. Serdecznie zapraszamy do współpracy.

10 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Praca na wysokości jest niezwykle niebezpieczna, bo wystarczy mały błąd i może zdarzyć się nieszczęście, dlatego trzeba zawsze pamiętać o porządnym rusztowaniu. Jak naprawiałem dach to wypożyczyłem rusztowanie z https://www.arad.pl/rusztowania-przejezdne,g11.html i prace naprawcze bardzo szybko poszły

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiecie gdzie najlepiej zakupić rusztowania? Zastanawiam się nad ofertą tej firmy https://serwisbudowy.pl/tag-produktu/rama-rusztowania-layher/ ale w pierwszej kolejności chciałbym poznać waszą opinię.

    OdpowiedzUsuń
  4. W tym celu warto skorzystać z usług firmy przeprowadzającej szkolenia z zakresu BHP i PPOŻ. Z tego co wiem, to firma SEKA cieszy się ogromną popularnością. Co ważne, przeprowadzają rownież audyty https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz/audyt-z-zakresu-ppoz/ Sama zastanawiam się nad tym, czy nie skorzystać z ich usług.

    OdpowiedzUsuń
  5. Na pewno jeśli chodzi o wynajem rusztowań trzeba w tej kwestii zaufać sprawdzonej i pewnej firmie z doświadczeniem. Takie doświadczenie i to wieloletnie posiada firma https://robtomspzoo.com/ , która dodatkowo zajmuje się montażem i demontażem rusztowania u klienta. Moim zdaniem warto im zaufać

    OdpowiedzUsuń
  6. Polecamy www.qes.pl. Znakomici fachowcy. Polecamy!

    OdpowiedzUsuń
  7. Do największych zalet systemu rusztowań https://serwisbudowy.pl/kategoria-produktu/rusztowania/ należą: niska cena, prostota konstrukcji, mała liczba elementów składowych systemu, wysoka wytrzymałość, niewielkie wymiary do transportu i przechowywania.

    OdpowiedzUsuń
  8. Super BHP jest niezwykle wazne w pracy ale pracodawcy bardzo czesto o tym zapominaja. A pozniej niestety spadaja na nich problemy. Ja osobiscie bardzo zwracam uwagę na certyfikaty OHSAS https://bmtrada.pl/certyfikacja-systemow/ohsas-18001 . Swiadczy to o dojrzalosci firmy.

    OdpowiedzUsuń
  9. Przy pracach na wysokości przydatne są podesty ruchome takie jak podesty-rentals, gdzie można je wynająć.

    OdpowiedzUsuń