poniedziałek, 25 września 2017

Zasady gaszenia pożaru podręcznym sprzętem gaśniczym


Zasady gaszenia pożaru podręcznym sprzętem gaśniczym



W jednym z ostatnich artykułów pisaliśmy na temat ochrony przeciwpożarowej w zakładach pracy i związanych z tym obowiązków pracodawcy i pracowników (dla przypomnienia warto wrócić do tego tekstu). Dziś omówimy zasady gaszenia pożaru podręcznym sprzętem gaśniczym.





Co to jest podręczny sprzęt gaśniczy

Zacznijmy od początku, a więc od definicji podręcznego sprzętu gaśniczego. Pod pojęciem podręczny sprzęt gaśniczy należy rozumieć sprzęt, który przeznaczony jest do gaszenia pożaru w pierwszej fazie jego powstania. Są to m.in. gaśnice przenośne i przewoźne, koce gaśnicze czy hydronetki wodne.  Więcej informacji na temat sprzętu gaśniczego opublikujemy w kolejnym artykule. W tym miejscu zasygnalizujemy tylko kilka podstawowych kwestii związanych z najczęściej stosowanym w zakładach pracy podręcznym sprzętem gaśniczym - chodzi oczywiście o gaśnice. Pamiętajmy, że gaśnice powinny znajdować się w miejscach łatwo dostępnych (zapewniony dostęp do gaśnicy o szerokości co najmniej 1 m), widocznych i odpowiednio oznakowanych - najczęściej są to wejścia budynków, klatki schodowe, korytarze. Ważne jest, aby w budynkach wielokondygnacyjnych gaśnice znajdowały się w tych samych miejscach na każdej kondygnacji. 



Podstawowe zasady gaszenia pożarów podręcznym sprzętem gaśniczym


Poniżej zamieszczamy kilka podstawowych zasadach, których należy bezwzględnie przestrzegać podczas gaszenia pożaru podręcznym sprzętem gaśniczym.


Zapamiętaj!

1. Ogień gasimy zawsze zgodnie z kierunkiem wiatru.

2. Pożar palącej powierzchni zaczynamy gasić od skrajnej jego części.

3. Ciała stałe gasimy strumieniem środka gaśniczego skierowanego na płomień z dołu (a nie z góry!).

4. Urządzeń , które są pod napięciem nigdy nie gasimy gaśnicami wodnymi.

5. Ciecze i gazy, w przeciwieństwie do ciał stałych,  gasimy z góry w dół.

6. Jeśli mamy możliwość skorzystania z kilku gaśnic, uruchamiamy wszystkie jednocześnie, a nie każdą oddzielnie po zużyciu jednej z nich.

7. Należy zwrócić uwagę na to, aby po ugaszeniu pożaru, uniknąć ponownego zapalenia. 

8. Po użyciu gaśnicy, nie odkładamy jej z powrotem na miejsce, tylko albo oddajemy ją do ponownego napełnienia, albo wymieniamy na nową.



Przypominamy, że tematyka związana z ochroną przeciwpożarową w zakładach pracy stanowi część szkolenia okresowego bhp. Więcej na temat szkoleń bhp - wstępnych i okresowych, znajdziecie na naszej stronie. Zapraszamy!



1 komentarz:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń