czwartek, 5 października 2017

Gaśnice - rodzaje i zastosowanie


Gaśnice - rodzaje i zastosowanie


Przypomnijmy, że gaśnice, należące do podręcznego sprzętu gaśniczego, są urządzeniami, które zawierają środek gaśniczy. Może być on wyrzucany na skutek działania ciśnienia wewnętrznego  i kierowany na ogień. Ciśnienie wewnętrzne może mieć dwojaki charakter - może być to ciśnienie występujące stale (gaśnice pod stałym ciśnieniem) lub ciśnienie uzyskiwane na skutek uwolnienia gazu napędowego (gaśnice z gazem pomocniczym z naboju). O zasadach postępowania w trakcie gaszenia pożarów podręcznym sprzętem gaśniczym oraz o miejscach rozmieszczenia gaśnic pisaliśmy we wcześniejszym poście.  Dziś parę słów na temat rodzajów stosowanych gaśnic.



Rodzaje gaśnic

Jednym z podstawowych rodzajów gaśnic są gaśnice przenośne, czyli takie które posiadają możliwość przenoszenia i uruchamiania ręcznego. Ich masa w stanie roboczym nie może być większa niż 20 kg.

Jakie są rodzaje gaśnic przenośnych?

Gaśnice przenośne dzielimy na:
- gaśnice stałe pod ciśnieniem i
- gaśnice z gazem pomocniczym z naboju.

Do tych pierwszych zaliczamy gaśnice proszkowe, gaśnice wodne, gaśnice na środek gaśniczy czysty, gaśnice na dwutlenek węgla oraz gaśnice halonowe. Do drugiego rodzaju gaśnic przenośnych zaliczamy gaśnice proszkowe i gaśnice wodne.

Obok gaśnic przenośnych występują również gaśnice przewoźne, czyli gaśnice z możliwością transportowania i uruchamiania ręcznego o masie całkowitej większej niż 20 kg. Gaśnie przewoźne możemy podzielić na gaśnice proszkowe, gaśnice ze środkiem na bazie wody oraz gaśnice CO2.

Co to są gaśnice proszkowe?

Gaśnica proszkowa to nic innego jak cylindryczny zbiornik, który  zaopatrzony jest w dźwignię odpowiedzialną za uruchomienie zaworu lub zbijaka z gazem napędowym. W gaśnicach tego typu przy pomocy tzw. gazu obojętnego (azot bądź dwutlenek węgla) następuje wyrzucenie środka gaśniczego (proszku) przez dyszę bądź wężyk zakończony prądowniczką. W momencie konieczności użycia gaśnicy proszkowej należy w pierwszej kolejności zerwać plombę oraz zawleczkę blokującą, następnie uruchomić dźwignię lub zbijak i skierować strumień proszku na ognisko pożaru. Pamiętajmy, że gaśnica prawidłowo pracuje jedynie w pozycji pionowej. 


Co to są gaśnice śniegowe?

Kolejnym rodzajem gaśnic są gaśnice śniegowe. Mają kształt cylindrycznego zbiornika, który zaopatrzony jest w  zawór i wężyk zakończony dyszą wylotową lub króćcem obrotowym z dyszą. Gaśnice śniegowe wypełnione są skroplonym dwutlenkiem węgla. To on po uruchomieniu pod własnym ciśnieniem wydostaje się na zewnątrz i osiągając temperaturę w przybliżeniu -80 °C. Pamiętajmy zatem, że nie wolno używać tych gaśnic do gaszenia ludzi.

Co to są gaśnice pianowe?

Ostatnim rodzajem gaśnic, o którym dziś napiszemy, są gaśnice pianowe. To  zbiorniki cylindryczne, wypełnione wodnym roztworem środka pianotwórczego oraz zbiorniki z gazem napędowym zaopatrzone w zbijak, wężyk zakończony prądowniczką zamykaną.

W kolejny poście napiszemy o prawidłowym oznakowaniu gaśnic.  Wszystkich zapraszamy również do skorzystania z naszej oferty szkoleń bhp, podczas których omawiane są również zagadnienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Zapraszamy.


7 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super wpis, to bardzo ważna wiedza . Ja niedługo będę przechodzić szkolenie bhp w Krakowie więc na pewno ten temat zostanie poruszony. Ten i wiele innych. Bezpieczeństwo w pracy to rzecz podstawowa

    OdpowiedzUsuń
  4. Kiedy chodzi o te sprawy to ja również jestem zdania, ze bardzo istotną sprawą jest to aby wiedzieć przede wszystkim jak zachować się podczas ewakuacji. Myślę, że doskonale na ten temat napisano w https://www.radom24.pl/dobre-rady/jak-zachowac-sie-podczas-ewakuacji-budynku-50763 i takie informacje po prostu warto jest znać.

    OdpowiedzUsuń
  5. To prawda sam zakup tej właściwej gaśnicy jest bardzo ważny i ja również niedawno zamawiałam różnego rodzaju akcesoria ppoż. Muszę przyznać, że spory ich wybór mają w sklepie https://znaki-bhp.pl/sprzet-przeciwpozarowy/akcesoria-ppoz i na pewno warto tam zajrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bez wahania zgadzam się, że TECHEM to miejsce, do którego należy się udać, jeśli poszukujecie materiałów z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Zapewniają oni obszerny wybór przedmiotów z branży BHP typu instrukcje przeciwpożarowe

    OdpowiedzUsuń