czwartek, 7 września 2017

Ochrona przeciwpożarowa w zakładach pracy


Ochrona przeciwpożarowa w zakładach pracy


Obowiązki  z zakresu ochrony przeciwpożarowej nakłada na właścicieli, zarządców i użytkowników budynków, obiektów oraz terenów ustawa o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 roku - artykuł 3. Zgodnie z nim:

"Art. 3. 1. Osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystające ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu są obowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem.

2. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, a także podmioty, o których mowa w ust. 1, ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych, w trybie i na zasadach określonych w innych przepisach."

Szczegółowy zakres obowiązków związanych z ochroną przeciwpożarową zapisany został w kolejnych artykułach wspomnianej ustawy:

"Art. 4. 1. Właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany: 

1) przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych;

2) wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice;

3) zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie;

4) zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji;

5) przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej;

6) zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi;

7) ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

Art. 5. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu budowlanego lub terenu, objętych obligatoryjnym stosowaniem systemów sygnalizacji pożarowej wyposażonych w urządzenia sygnalizacyjno alarmowe, w przypadku gdy w tym budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie nie działa jego własna jednostka ratownicza, jest obowiązany połączyć te urządzenia z obiektem komendy Państwowej Straży Pożarnej lub obiektem, wskazanym przez właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej".

Przejdźmy do krótkiego podsumowania. Przede wszystkim zarówno właściciel danego przedsiębiorstwa oraz jego zarządcy, jak również wszyscy użytkownicy budynków muszą zadbać o odpowiedni stan urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic - muszą być one w pełni sprawne technicznie. Uwagę należy zwrócić również na to, aby zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi wszystkie obiekty przeciwpożarowe posiadały wyłączniki prądu. Bardzo ważną sprawą jest również umieszczenie w widocznych miejscach instrukcji postępowania w razie wystąpienia pożaru. Instrukcja powinna zawierać dodatkowo wykaz telefonów alarmowych. 



Kolejną istotną kwestią, na którą nasi bhp-owcy zwracają szczególna uwagę i o której przypominają naszym klientom, jest wprowadzenie odpowiedniego oznakowania, zgodnego z Polskimi Normami. Jakie miejsca powinny zostać oznakowane? Są to przede wszystkim drogi i wyjścia ewakuacyjne, miejsca, w których znajdują się urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, miejsce zasilania instalacji wodociągowej przeciwpożarowej, kurków głównej instalacji gazowej, pomieszczenia z materiałami niebezpiecznymi pożarowo, drabiny ewakuacyjne, miejsca zbiórki ewakuacji, zbiorniki wodne, punkty poboru wody, drogi przeciwpożarowe.

Na każdym pracowniku spoczywa obowiązek przestrzegania zasad i przepisów przeciwpożarowych. Pracownik musi zostać z nimi zapoznany, a fakt ten powinien zostać odnotowany w dokumentach określających obowiązki pracownika.  Osoby zatrudnione w danym zakładzie muszą znać i stosować obowiązujące przepisy przeciwpożarowe, wiedzieć, gdzie  znajduje się podręczny sprzęt gaśniczy oraz urządzenia ratownicze. W tym celu powinny brać udział w szkoleniach oraz ćwiczeniach na wypadek pożaru czy innego zagrożenia. Tego typu ćwiczenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej, jak również udostępnienie dobrego wyposażenia, systematyczna organizacja szkoleń pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz właściwa organizacja pracy to skuteczny sposób na ograniczenie ilości pożarów w zakładach pracy oraz zminimalizowanie ich skutków. 
Wsparciem w realizacji wyżej wymienionych obowiązków może okazać się zewnętrzna firma szkoleniowa. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą usług BHP dla Firm . Naszym klientom proponujemy między innymi porady dotyczące przepisów BHP i UDT, szkolenia BHP - wstępne i okresowe, sporządzanie oceny ryzyka zawodowego oraz dokumentacji powypadkowej, sporządzenie IBWR oraz BIOZ. Zapraszamy.

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na FB - link.  



2 komentarze:

  1. Właściciel budynku musi dostosować warunki w firmie do obowiązujących przepisów prawa przeciwpożarowego. Ewentualne nieprawidłowości może wykryć audyt https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz/audyt-z-zakresu-ppoz/ którego celem jest określenie bezpieczeństwa jakie panuje w budynku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o tego typu szkolenia właśnie z ochrony przeciwpożarowej, polecam wam zajrzeć tutaj http://fireproof24.pl/uslugi-ppoz-i-bhp/uslugi-przeciwpozarowe/szkolenia/. Firma organizuje tego typu szkolenia na na prawdę wysokim poziomie i moim zdaniem jak najbardziej warto jest z ich oferty w tym zakresie skorzystać

    OdpowiedzUsuń