poniedziałek, 14 stycznia 2019

Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym



Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym


Dla pracodawcy okres zimowy oznacza konieczność wypełnienia dodatkowych obowiązków w celu zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy. W dzisiejszym materiale znajdziecie odpowiedź na pytanie, jakie podstawowe wymagania w czasie zimy musi spełnić każdy pracodawca wobec swoich pracowników.  



Obowiązki pracodawcy w czasie zimy - podstawa prawna

Podstawowymi dokumentami określającymi podstawowe obowiązki pracodawcy w okresie zimowym jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, Kodeks Pracy oraz  Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 279). Pamiętajmy, że okres zimowy zgodnie z Kodeksem Pracy oraz rozporządzeniem w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów trwa od 1 listopada do 31 marca.

Temperatura w miejscu  pracy - w pomieszczeniach i na otwartej przestrzeni

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić w pomieszczeniach pracy temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy - metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania. Zgodnie z § 30. rozporządzenia temperatura ta nie może być niższa niż 14°C, chyba że względy technologiczne stoją na przeszkodzie w realizacji tego zalecenia. Co więcej, w pomieszczeniach pracy, przeznaczonych do wykonywania lekkiej pracy fizycznej, jak również w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C.

Szczególne zalecenia dla pracodawcy w stosunku do pracowników wykonujących prace na otwartej przestrzeniu lub w nieogrzewanych pomieszczeniach zawiera załącznik nr 3  do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - "Wymagania dla pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych".  Rozdział 9 wspomnianego dokumentu przedstawia wymagania, jakie muszą spełniać pomieszczenia do ogrzewania się pracowników.  Zgodnie z §44:

" Przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni lub w  nieogrzewanych pomieszczeniach należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsc pracy pomieszczenia umożliwiające im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży. Pomieszczenia te powinny być zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków."

Temperatura w pomieszczeniach do ogrzewania się pracowników nie może być niższa niż 16°C, a całkowita powierzchnia pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m². Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić pomieszczeń do ogrzewania się pracowników w okresie zimowym, musi on zapewnić pracownikom w pobliżu miejsca ich pracy odpowiednie źródła ciepła.

Należy również pamiętać, że w przypadku spadku temperatury otoczenia poniżej 10°C pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikom wykonującym pracę na otwartej przestrzeni odzień ochronną, posiłki regenerujące oraz ciepłe napoje.

Kiedy pracownikowi przysługuje ciepły posiłek i napoje?

Zgodnie z §3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów pracodawca ma obowiązek zapewnić posiłki pracownikom wykonującym prace "związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcla u mężczyzn i powyżej 1000 kcal u kobiet, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym; za okres zimowy uważa się okres od dnia 1 listopada do dnia 31 marca". Natomiast pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje w przypadku pracy na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C.

Praca przy odśnieżaniu dachów i chodników - obowiązki pracodawcy

Zatrudnienie pracownika przy odśnieżaniu dachów i chodników wiąże się dla pracodawcy z kolejnymi obowiązkami.  Niezbędne informacje dla pracodawców kierujących pracowników do wykonywania tych czynności, znajdziecie w opublikowanym przez nas materiale na naszej stronie internetowej - "Odśnieżanie dachów – obowiązki pracodawcy względem pracownika". Zapraszamy do lektury.


5 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. https://szkolenia-bhp-z-awansem.blogspot.com/2019/01/obowiazki-pracodawcy-okresie-zimowym.html?showComment=1574426306171#c723139636516889822

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń