niedziela, 9 kwietnia 2017

Organizacja miejsca pracy z uwzględnieniem zasad bhp

Organizacja miejsca pracy z uwzględnieniem zasad bhp


Realizując  politykę w zakresie bhp pracodawca musi spełnić wszystkie obowiązki nałożone na niego przepisami prawa, a dotyczące nie tylko samego procesu pracy, ale również budynków i pomieszczeń pracy. Obiekty budowalne, w których znajdują się pomieszczenia pracy, muszą spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Realizację wszelkich obostrzeń związanych z kształtowaniem i zapewnieniem pracownikom bezpiecznych warunków pracy pracodawca może powierzyć osobom zajmującym się tym profesjonalnie. Wszystkich pracodawców zachęcamy do odwiedzenia strony i do zapoznania się ze szczegółami oferty dotyczącej zakresu bhp. Przypominamy, że firma Awans B.H.P. służy poradami, jak bezpiecznie zorganizować miejsce pracy i jakie standardy według zasad bhp powinno takie miejsce spełniać (hałas, oświetlenie, wibracje, instrukcje stanowiskowe).


Jak dostosować obiekty budowalne i teren zakładu pracy do wymagań bhp?


Jak już wiemy, każdy pracodawca ma obowiązek utrzymać obiekty budowalne oraz znajdujące się w nich pomieszczenia pracy, tereny i urządzenia w  stanie, który zapewni pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Pomieszczenia pracy muszą być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy oraz uwzględniać liczbę zatrudnionych pracowników. Drogi komunikacyjne oraz drogi transportowe, jak również drogi dla pieszych, czy dojazdy pożarowe powinny być wykonane i oznakowane zgodnie z Polskimi Normami. Za utrzymanie ich w należytym stanie odpowiedzialność ponosi pracodawca..
Drogi i przejścia muszą mieć takie wymiary, które uwzględniają zarówno przewidywaną liczbę użytkowników, jak i wielkość urządzeń transportowych oraz ładunków. Powinny mieć twardą (lub utwardzoną nawierzchnię). Co więcej nie tylko wymiary dróg  powinny być dostosowane do wykorzystywanych urządzeń, ładunków i materiałów, ale również ich nośność (musi uwzględniać przewidywane obciążenia). Ponadto drogi i przejścia powinny być wyposażone w urządzenia, które zapewnią odprowadzanie wód opadowych. 
Pamiętajmy, że dróg i dojazdów pożarowych pod żadnym pozorem nie wolno zastawiać czy to materiałami, urządzeniami transportu bliskiego, czy sprzętem.

Budynek musi posiadać również drogi ewakuacyjne, prowadzące z każdego pomieszczenia znajdującego się w danym obiekcie budowlanym. Drogi ewakuacyjne  służyć mają szybkiemu wydostaniu się pracowników z pomieszczeń zagrożonych. 

Pomieszczenia pracy - wymogi i normy bhp

Pod pojęciem "pomieszczenie pracy" należy rozumieć pomieszczenie, które zostało wyznaczone jako miejsce pobytu pracowników, w którym mają oni wykonywać pracę. Jakich pomieszczeń nie można uznać za pomieszczenia pracy? Są to przede wszystkim:
  • pomieszczenia, w których  łączny czas przebywania tych samych pracowników w ciągu jednej zmiany roboczej jest krótszy niż 2 godziny, przy czym wykonywane przez nich czynności mają charakter dorywczy bądź praca wiąże się z krótkotrwałym przebywaniem w celu przeprowadzenia dozoru lub konserwacji urządzeń, jak również utrzymania czystości i porządku, 
  • pomieszczenia przeznaczone na procesy technologiczne, które uniemożliwiają zapewnienie odpowiednich warunków do przebywania pracowników bez środków ochrony indywidualnej i przestrzegania specjalnej organizacji pracy,
  • pomieszczenia, w których prowadzona jest hodowla roślin lub zwierząt..
Podstawą bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest utrzymanie czystości i porządku w pomieszczeniach pracy, jak również przeprowadzanie stosowanych konserwacji oraz okresowych remontów.  Każde pomieszczenie pracy powinno być również odpowiednio wyposażone.  Jednym z ważniejszych elementów jest oświetlenie pomieszczeń. Pracodawca musi zapewnić zarówno oświetlenie naturalne, jak i sztuczne. Ponadto w pomieszczeniach pracy musi być zapewniona:
  • odpowiednia temperatura,
  • wymiana powietrza,
  • ochrona przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i nasłonecznieniem oraz czynnikami szkodliwymi dla zdrowia.
W pomieszczeniach, w których występują te ostatnie (do czynników szkodliwych dla zdrowia należy zaliczyć: wysoką temperaturę, hałas, drgania, promieniowanie gazy, pary czy pyły) pracodawca powinien zastosować takie rozwiązania techniczne, które skutecznie powstrzymają przedostawanie się wspomnianych czynników do innych pomieszczeń.

Podłogi w obiektach budowalnych powinny być równe, nieśliskie i odporne na ścieranie.
Należy pamiętać, iż pomieszczenia stałej pracy, a więc pomieszczenia, w których łączny czas przebywania pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny, nie powinny znajdować się poniżej poziomu otaczającego terenu (wyjątkiem są tu m.in. chłodnie, garaże, kotłownie czy warsztaty).

Warto również wiedzieć, że na każdego pracownika przebywającego w pomieszczeniu stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m sześciennych wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m kwadratowe wolnej powierzchni podłogi.


W kolejnych wpisach omówimy zasady bhp dotyczące oświetlenia pomieszczeń pracy stałej, ogrzewania i wentylacji, organizacji stanowisk pracy, ochrony przed hałasem oraz obsługi i stosowania maszyn, narzędzi i innych urządzeń technicznych. Zapraszamy.

4 komentarze:

  1. Ciekaw jestm czy są miejsca, w ktorych faktycznie wszystkie te wymogi są zastosowane

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Oczywiście miejsce pracy musi być bardzo dobrze dostosowane do pracownika i nie ma tu żadnych wątpliwości. Ja również jestem zdania, że jeżeli występują wibracje na stanowisku pracy to wibroizolatory https://powerrubber.com/wibroizolatory-oferta-power-rubber/ są doskonałym rozwiązaniem aby je powstrzymać.

    OdpowiedzUsuń