wtorek, 4 kwietnia 2017

Ocena ryzyka zawodowego


Ocena ryzyka zawodowego


Jak pisaliśmy już we wcześniejszych artykułach, jednym z obowiązków pracodawcy  jest przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz stosowanie niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko  (art. 226 pkt 1 kodeksu pracy)

Co to jest ryzyko zawodowe?

Co to jest ocena ryzyka zawodowego?

Zacznijmy od początku, a więc od zdefiniowania pojęcia "ryzyko zawodowe".

Ryzyko zawodowe  należy rozumieć, jako prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, co skutkuje wystąpieniem strat. Przykładem mogą być tutaj  niepożądane skutki zdrowotne powstałe w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy.

Kto ocenia ryzyko zawodowe?

Kto zatwierdza ocenę ryzyka zawodowego?


Pracodawca oprócz obowiązku oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego ma również obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Ocenę ryzyka zawodowego wykonuje zespół, w skład którego wchodzą m.in.  kierownik danego działu czy pracownik odpowiedzialny za realizację obowiązków służby bhp.

Co powinna zawierać ocena ryzyka zawodowego?


Podczas oceny ryzyka zawodowego wiążącego się z wykonywaniem danej pracy zespół odpowiedzialnych za to osób musi przeanalizować wiele informacji. Ocena ryzyka zawodowego powinna uwzględniać m.in. informacje dotyczące:
  • umiejscowienia stanowiska pracy oraz osób pracujących na danym stanowisku pracy, 
  • używanych materiałów, procesów technologicznych,
  • wykonywanych na danym stanowisku czynności  (sposób oraz czas ich wykonywania) 
  • obowiązujących przepisów prawnych i norm,
  • ewentualnych zagrożeń, źródeł zagrożeń oraz możliwych skutków tych zagrożeń
  • stosowanych środków ochronnych,
  • wypadków przy pracy,  chorób zawodowych, 
  • awarii.
Jest to bardzo ważny etap identyfikacji zagrożeń. Dopiero zakończenie tego etapu umożliwia przejście do określenia ryzyka zawodowego występującego na danym stanowisku.  Proces ten  wiąże się z określeniem dwóch kwestii: prawdopodobieństwa wystąpienia następstw zagrożeń oraz ciężkości szkodliwych następstw tych zagrożeń.

Należy pamiętać, że wszyscy pracownicy muszą zostać poinformowani o wyniku oceny ryzyka zawodowego na zajmowanych przez nich stanowiskach pracy.

Więcej informacji na temat szkoleń bhp i zasad bezpiecznej pracy znajdziecie na stronie. Zapraszamy.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz